Tuğçe Otel

Covid-19

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” kapsamına alınan Yeni Koronavirüs (COVID19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında,salgına karşı turizm faaliyetleri nin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, tesisimiz tarafından “Tesis İçi Salgın Tedbir Planı” olarak aşağıda belirtilen önlemler alınarak sürekliği sağlanmaktadır.

1) Tesis koronavirüs sorumlusu Ahmet TÜYLÜ ( Tel : 0543 843 9238 )

2) Tesis içerisinde bulunan alanlarda aynı anda kaç misafir ve personel bulunacağı aşağıda belirtilmiştir.

3) Tesis içerisindeki tüm alanlar sosyal mesafe kuralına göre düzenlenecektir. Her kullanım sonrasında alanlar en az bir saat havalandırılacak, su ve deterjan ile temizlenerek,1/10 oranında sulandırılmış çamaşır suyu kullanılarak dezenfekte edilecek ve ünitelerden sorumlu yöneticilerce günlük/periyodik izleme formları ve kontrol listeleri ile temizlik/hijyen uygulamaları düzenli olarak kayıt altına alınacaktır.

4) Mesafenin korunmasını zorlaştırabilecek alanlarda yer işaretlemesi yapılacaktır.

5) Genel kullanım alanlarına ilişkin sosyal mesafe kuralına uyulacaktır.(1,5 mt.)

6) COVID-19 hastalığı ile uyumlu şikayetleri (ateşe eşlik eden öksürük veya solunum sıkıntısı) olan misafir yada personel olması durumunda;

a) Personel / misafir ile ilgilenecek tesis görevlisi Ahmet TÜYLÜ (Tel : 0543 843 9238)
b) Diğer konuklardan ivedilik ile ayrılıp, maske takılması ve sağlık birimine başvurması sağlanacak,
c) Kişi ile aynı odayı paylaşanların cerrahi (tıbbi) maske takması sağlanacaktır. Eğer olası olguya refakat etmezlerse odalarında izole edilmeleri sağlanacaktır.
d) Kişinin başvurduğu sağlık birimi gerekli görmesi halinde İl/ilçe Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine ivedilik ile haber verecektir.

e) Otelimiz vakanın yönetimini İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yönetecektir

7) COVID-19 tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süre ile havalandırılacak ve boş tutulması sağlanacaktır. Sonrasında ise detaylı bir şekilde su ve deterjan ile temizlenecektir.1:100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu (Sodyum hipoklorit Cas no:7681-52-g) içeren solüsyon ile silinecektir. Bu işlemlerden sonra odaya yeni misafir alınacaktır.

8) Tesis, sosyal mesafe kuralları korunarak belirlenmiş kapasitede misafir kabulü yapacaktır.

9) Misafirler tesise girişte temassız ateş ölçümü uygulaması, dezenfeksiyon paspası ve el dezenfeksiyon imkanı ile karşılanacaktır.

10) Talep edilmesi halinde misafirlere maske ve eldiven gibi kişisel koruyucu ekipman verilecektir. 11) Misafirlerden son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerin, varsa kronik rahatsızlıklarının, COVID19 geçirip geçirmediklerine ilişkin bilgilendirme istenecektir.

12) Temaslı POS cihazı ile ödeme alınması halinde cihazın her kullanımından sonra cihazın temizliği ve dezenfeksiyonu yapılır.

13) Genelge gereği tesis içerisinde çocuklara ayrılmış çocuk kulübü ve oyun alanı hizmete açılmamıştır. Ayrıca çocuklar için pandemi süresince aktivite yapılmayacaktır.

14) Genel kullanım alanlarının girişlerinde el dezenfektanı ya da antiseptiği bulunacaktır. 15) Tüm personele salgın ve hijyen konusunda eğitim verilecektir.

16) Personelin temassız ateş ölçümü uygulamaları, kişisel koruyucu donanım (maske, eldiven, siperlik, v.b.) temini, çalıştıkları alanda el dezenfeksiyonu ve ya antiseptiği bulunması sağlanacaktır.

17) Personelde hastalık belirtileri tespiti halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurması sağlanacaktır. 18) Tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun dezenfeksiyon malzemeleri ile ve uygun sıklıkta yapılacaktır. Ayrıca,bu uygulamaların izlenebilirlik kayıtları tutulacaktır.

19) Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuvarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenecek, dezenfekte edilecektir ve izlenebilirlik kayıtları tutulacaktır. Bu mekanlarda devamlı sıvı sabun, kağıt havlu ve tuvalet kağıdı bulundurulacaktır.

20) Odalardaki ve genel mekanlardaki klimaların periyodik bakımları ve gerekli sterilizasyonu yapılacaktır.

21) Genel alanlar ve odalardaki (kapı kolları, tırabzanlar, elektrik düğmeleri, kumandalar v.b.) el ile temasın yoğun olabileceği yüzeylerin dezenfektanla temizliği yapılacak ve izlenebilirlik kayıtları tutulacaktır.

22) Çıkış yapan odalar Oda temizlik prosedürüne temizlenecektir.

23) Covid-19 teşhisi konan müşteri veya personel odasının havlu, nevresim, yastık ve çarşafları ayrı toplanır ve ayrı yıkanmaları sağlanır.

24) Genel kullanım alanlarına maske ve eldiven gibi malzemelerin atılacağı kapaklı kutular konacaktır. Bu kutulardaki atıklar bertaraf sırasında diğer atıklar ile birleştirilmeyecektir.

25) Personelin çalışma alanlarına görevli personel haricinde giriş yasak olacaktır

26) Misafir ve personelde hasta, semptomlu, şüpheli durumların varlığı ve acil hallerde ulaşılabilecek sağlık kuruluşları; Dr.Süreyya Adanalı Göksun Devlet Hastanesi, Göksun Kayabaşı Mahallesi Sağlık Ocağı Aile Hekimliği, Göksun İlçe Sağlık Müdürlüğü.

27) Genelge kapsamında belirlenmiş olan kuralların uygulanması ve denetiminden sorumlu personel ve iletişim bilgisi; Ahmet TÜYLÜ Tel: 0543 843 9238

37) Faaliyetimiz sırasında, ilgili kamu kurum veya kuruluşları tarafından ilan edilmiş olan tedbirlere tam olarak uyulacak ve bu plan güncellenecektir.